CBIS 6216870
Grytlapp.jpg
Smycken.jpg
Ljuslyktor.jpg
Bild Lilla Häbret.jpg
Trädgård.jpg
Fika.jpg
CBIS 4000495
CBIS 4000498
CBIS 4000500
CBIS 6216868
CBIS 6216869
CBIS 6216871
CBIS 6216872
CBIS 6216873
CBIS 6216874
CBIS 6216876
CBIS 6216878
CBIS 6216879
Göra Shopping Design & Hantverk

Sven-Pettersgården-Butiken Lilla Häbret

på Trönö
Gårdsbutik med hantverk, byggnadsvård och presenter på hälsingegård. Sommarcafe, finloppis, plantförsäljning.

I gammaldags hälsingegårdsmiljö från 1800-talet finner du butiken Lilla Häbret. Här erbjuds svenskt hantverk med modern känsla och heminredningsdetaljer från egen småskalig, produktion. Vi saluför även delar av Ottossons sortiment, galltvål, tvål, gräsfrö och äppelmust. Butiken är öppen året runt. Under sommaren öppnar vi även till loppislidret och till vårt trädgårdscafé med hembakat fikabröd. Du fikar i trädgården bland prunkande grönsaker och mormorsblommor eller uppe i den gamla vackra salen där du också kan ta del av gårdens rika historia.
OBS! Dock har vi i år (2020) inte caféet, loppisen eller salen öppet för besökare, pga Coronapandemin.

Butiken är öppen år 2020:
Tor-Fre 11.00-18.00
Lör 11.00-16.00

Lilla Caféet är pga Coronapandemin stängt tillsvidare.

Välkommen!